Karl Axel Pehrson

(Sverige, 1921-2005)
Karl Axel Pehrson
(Sverige, 1921-2005)

Karl Axel Pehrson, objekt, 5 st, bl a "Traba IX" och "Öland"

Bemålat trä, bemålade stenar och bemålad insekt i ask, signerade, längd 2,5-15 cm, höjd 1-7 cm

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Arne Jones

Konstnär

Karl Axel Pehrson, född i Örebro, var verksam som målare, grafiker och skulptör. Pehrson studerade bland annat vid Edwin Berggrens Målarskola i Stockholm, på Otte Skölds Målarskola samt vid Kungliga Konstakademin. Pehrson tillhörde också vad man brukar kalla ”1947 års män” som var en grupp konstnärer som ställde ut på Galleri ”Färg och Form” 1947 med titeln ”Ung konst”. Konstnärer som medverkade var bland annat Lennart Rodhe, Olle Bonniér, Pierre Olofsson, Randi Fisher, Olle Gill, Lage Lindell och Uno Vallman. Pehrsons motivkrets utmärks av fantasifulla växtmotiv. Han har även formgivit bland annat tygmönstret ”Delfinsk rörelse” och priset ”Guldbaggen” som Svenska Filminstitutet delar ut varje år.

Auktionen avslutas
3 dagar 15 timmar
3 100
294
337
Utropspris
2 500 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 3 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (10 bud)
8 jan 13:25
3 100 SEK
8 jan 13:24
2 900 SEK
7 jan 13:52
2 700 SEK
7 jan 13:52
2 600 SEK
7 jan 13:51
2 400 SEK
7 jan 13:51
2 200 SEK
5 jan 22:44
2 000 SEK
5 jan 22:44
1 900 SEK
5 jan 15:12
1 800 SEK
5 jan 13:07
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Carlsgatan 54, Malmö - V10