Karl Axel Pehrson

(Sverige, 1921-2005)
Karl Axel Pehrson
(Sverige, 1921-2005)

Karl Axel Pehrson, "Italiensk fantasi"

Signerad, färglitografi, bildyta 20 x 15 cm

Ej examinerad ur ram. Fläckar. Gulnad.

Proveniens

Arne Jones

Ingår i boken "Tekniker inom bildkonsten"av Per Bjurström

Konstnär

Karl Axel Pehrson, född i Örebro, var verksam som målare, grafiker och skulptör. Pehrson studerade bland annat vid Edwin Berggrens Målarskola i Stockholm, på Otte Skölds Målarskola samt vid Kungliga Konstakademin. Pehrson tillhörde också vad man brukar kalla ”1947 års män” som var en grupp konstnärer som ställde ut på Galleri ”Färg och Form” 1947 med titeln ”Ung konst”. Konstnärer som medverkade var bland annat Lennart Rodhe, Olle Bonniér, Pierre Olofsson, Randi Fisher, Olle Gill, Lage Lindell och Uno Vallman. Pehrsons motivkrets utmärks av fantasifulla växtmotiv. Han har även formgivit bland annat tygmönstret ”Delfinsk rörelse” och priset ”Guldbaggen” som Svenska Filminstitutet delar ut varje år.

Klubbat pris
800
76
87
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (12 bud)
12 jan 19:19
800 SEK
12 jan 19:19
750 SEK
12 jan 19:03
700 SEK
12 jan 19:03
650 SEK
12 jan 19:03
650 SEK
12 jan 19:02
600 SEK
12 jan 10:34
550 SEK
12 jan 10:34
500 SEK
12 jan 10:34
500 SEK
12 jan 0:10
400 SEK
12 jan 0:10
350 SEK
10 jan 10:48
300 SEK