Antik s.k. drak Soumak, östra Kaukasus, ca 308 x 240 cm.
1800-talets andra hälft. Terrakottafärgad botten prytt med djurmotiv samt stiliserade blommor runt en kolonn av krokiga polykroma paneler med kantiga vinrankor och mindre motiv.
Ställvis omfattande slitage. Lagningar.
Auktionen avslutas
9 dagar 1 timme
Inga bud
0
0
0
Utropspris
20 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk