Kakelplatta, lergods, "Hispano-Moresque", Sevilla, Spanien, 1600-tal.

Polykroma stiliserade blommor. Ca 19 x 19 cm.

Lagningar.

Proveniens

Museiman och konsthistoriker Hans Eklund, Stockholm.
Privat samling.

Hispano-Moresque kakel från 1600-talets Sevilla representerar en av de mest karakteristiska keramiska traditionerna i Spanien. Verkstäderna i staden kombinerade det andalusisk-islamska formspråket med barocktidens dekorativa ideal, vilket resulterade i plattor med skarpa tennlasyrer, klara koboltlinjer och rytmiska geometriska mönster.

Dessa plattor användes i kyrkor, offentliga byggnader och förmögna hem, där de skapade interiörer med stark visuell närvaro. Bevarade exempel från perioden är i dag högt eftertraktade tack vare sin distinkta estetik och sin centrala roll i Sevillas keramikhistoria.

Auktionen avslutas
8 dagar 23 timmar
400
38
43
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 450 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
20 jan 17:42
400 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C1