Kakelplatta, lergods, Osmanska riket, 1700-tal.

Vit botten med motiv av cypresser och blommor.

Nagg

Proveniens

Museiman och konsthistoriker Hans Eklund, Stockholm.
Privat samling.

Liknande kakelplattor från 1500-talet kan ses i mausoleet för det berömda sufiska helgonet Muhyi al-Din ibn Arabi (1165–1240), som ligger i Sultan Salim I-moskén i Damaskus.

Auktionen avslutas
8 dagar 20 timmar
300
29
33
Utropspris
1 500 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 350 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
20 jan 22:28
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C1