Bricka, ostämplat silver, Persien (Iran), sen Qajardynasti / 1900-talets första hälft.
Rektangulär med rundade hörn, kanterna dekorerade med ornament. Rikt dekorerad med relief föreställande vilda djur, fåglar och blomsterslingor. 41 x 31 cm. Ej stämplad.
Vikt ca 1265 gram.
Slitage. Repor. Märken.
Auktionen avslutas
8 dagar 16 timmar
12 500
1 197
1 354
Utropspris
12 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 13 000 SEK. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
21 jan 0:36
12 500 SEK
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor