Rund skål på kort rundad fot, konturerad rim dekorerad med blomsterslingor. Rikt dekorerad utsida med relief av ornament. Höjd 6,5, diameter 20 cm.
Cylindrisk hink med utsvängd mynning och handtag. Konturerad kant med girlander, rikt dekorerad utsida med ornament. Höjd 12,5 cm exklusive handtag.
Total vikt ca 796 gram.
Slitage. Repor. Bucklor.