Vaser 4 st Annashaab lervarefabrik Danmark 1910/20-tal glaserad keramik

Höjd ca 22-28 cm

Bruksslitage.

Annashaab Lervarefabrik var en dansk keramikfabrik som grundades 1891 av keramikern Jens Holm Rasmussen och hans fru Johanne i Egebjerg, nära Horsens. Fabriken började med att producera vardagskeramik som syltburkar och till och med pottor för det lokala fängelset. Senare, runt 1920-talet, började fabriken producera dekorativ keramik i den så kallade "skomakarstilen", vilket är den danska varianten av jugendstil. Denna produktionsförändring inspirerades av konstnären Eiler Løndal, som också hade arbetat för Danico, en annan välkänd keramikfabrik i området.

Annashaabs produkter var ofta dekorerade med kohornsglasyr och kännetecknades av enkla men eleganta mönster i pastellfärger. De var ofta ogenomskinliga och liknade produkter från Kähler eller Danico. Fabriken stängde 1958, men dess keramik är idag eftertraktad av samlare.

En speciell detalj på Annashaabs keramik är fabriksstämpeln, som var en triangel som symboliserade "L" för lergodsfabrik. Många av deras produkter bär dock inte detta märke, vilket gör det svårt att skilja dem från andra fabriker, särskilt om de inte är numrerade.

Inga bud
0
0
0
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (0 bud)
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13