Svart sten med inläggningar av marmor samt snidad förgylld dekor, emaljerad urtavla med arabiska siffror, flankerande tempel med statyetter, höjd ca 30 cm, klocka ca 46x15x33 cm
Åldersrelaterat slitage. Ej genomgången. Ej funktionstestad. Smärre slitage. Repor. Nagg. Nyckel finns.