Bordslampa, modell "30595", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.
För två ljuspunkter, stomme av mässing med skinnklädd stam, höjd ca 53 cm
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Ej funktionstestad. Fläckar. Märken. Skärm något lös i fäste/sned
Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.