Kan inte nå servern

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Figurin Nuutajärvi/Notsjö Finland signerad glas

Höjd ca 17 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 850
S
E
K
177
E
U
R
200
USD
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (24 bud)
3
A
19 jan 17:03
1 850 SEK
4
19 jan 17:03
1 800 SEK
3
A
19 jan 17:02
1 700 SEK
4
19 jan 17:02
1 600 SEK
3
A
19 jan 15:48
1 500 SEK
4
19 jan 15:48
1 400 SEK
3
A
19 jan 15:37
1 300 SEK
4
19 jan 15:37
1 200 SEK
3
A
19 jan 15:37
1 100 SEK
4
19 jan 15:37
1 000 SEK
3
A
19 jan 15:37
950 SEK
4
19 jan 15:37
900 SEK
3
A
19 jan 15:36
850 SEK
4
19 jan 15:36
800 SEK
3
A
19 jan 15:35
750 SEK
4
19 jan 15:35
700 SEK
3
A
16 jan 18:21
650 SEK
1
16 jan 18:21
600 SEK
3
16 jan 18:16
550 SEK
1
14 jan 19:41
500 SEK
2
A
14 jan 19:40
450 SEK
1
14 jan 19:40
400 SEK
2
14 jan 9:04
350 SEK
1
12 jan 19:00
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Patrik Ljungcrantz
Malmö
Patrik Ljungcrantz
Värderare
+46 (0)767 81 06 13

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice