Servis, ca 68 dlr "Vinranka", Gefle, 1900-talets första hälft
Bestående av;
1 skål på fat (nagg),
2 djupa skålar,
2 ovala fat med hänkel,
2 ovala uppläggningsfat,
1 sockerskål med lock (nagg),
1 gräddsnipa (nagg),
2 tekoppar med fat,
10 koppar med 9 fat,¨
5 tallrikar diameter 26 cm,
1 tallrik diameter 22 cm,
16 djupa tallrikar diameter 25 cm (några nagg),
25 assietter
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Repor. Nagg.
Arthur Percy var en svensk bildkonstnär och keramiker född i Vickleby, Öland. Han studerade vid Konstnärsförbundets skola, samtidigt som bland annat Isaac Grünewald, för Richard Bergh och Eugène Jansson. 1908 reste han med några konstnärskollegor till Paris, året därpå debuterade de under beteckningen De unga. Percy målade främst porträtt, ofta barn, landskap och stilleben. 1923 blev han konstnärlig ledare för Gefle porslinsfabrik. Han bidrog till att konstnärligt högstående bruksföremål spreds i svenska hem. Han var också anställd som glasformgivare vid Gullaskrufs glasbruk.