Kaskformad, stämplad Carl Fredrik Carlman Stockholm 1910 höjd ca 11,5 cm,
Bukig på tre ben med smal snås svenska importstämplar samt Gawa Malmö 1941 (?),
bukig på tre ben Danmark 1909 höjd ca 9 cm,
total vikt ca 320 gram
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Bucklor. Repor.