Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

ESTRID ERICSON, "Etruskiska halsbandet", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.

Tenn. Längd 41 cm.

Slitage och smärre repor.

Formgivare

Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.

Klubbat pris
7 200
639
667
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (30 bud)
8
21 maj 2017 20:07
7 200 SEK
21 maj 2017 20:07
7 000 SEK
8
21 maj 2017 20:06
6 700 SEK
21 maj 2017 20:06
6 500 SEK
8
21 maj 2017 20:05
6 200 SEK
21 maj 2017 20:05
6 000 SEK
8
21 maj 2017 15:20
5 200 SEK
21 maj 2017 15:20
5 000 SEK
20 maj 2017 21:21
4 802 SEK
20 maj 2017 21:21
4 602 SEK
18 maj 2017 10:19
4 600 SEK
8
18 maj 2017 10:19
4 400 SEK
16 maj 2017 17:29
4 200 SEK
16 maj 2017 17:23
4 000 SEK
16 maj 2017 14:48
3 900 SEK
16 maj 2017 7:12
3 700 SEK
16 maj 2017 7:12
3 500 SEK
16 maj 2017 7:12
3 400 SEK
11 maj 2017 13:44
3 200 SEK
11 maj 2017 13:43
3 000 SEK
11 maj 2017 13:43
3 000 SEK
11 maj 2017 7:52
2 500 SEK
7 maj 2017 18:44
2 300 SEK
7 maj 2017 18:43
2 100 SEK
7 maj 2017 18:43
2 000 SEK
6 maj 2017 15:15
1 500 SEK
6 maj 2017 0:10
1 400 SEK
5 maj 2017 11:47
1 200 SEK
5 maj 2017 1:01
1 000 SEK
3 maj 2017 21:28
500 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962