Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

NILS KREUGER, tusch och blyerts på papper, signerad N Kreuger och daterad Aug. 30 1896.

Häst och kor, motiv från Varberg. Bildyta 10,5 x 17,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Svagt gulnad. Reva/Revor.

Proveniens

Fröken Bessie Kreuger (konstnärens dotter).
Intendenten vid Nationalmuseum, Stockholm, Kjell Boström (i gåva från ovanstående som tack för den av honom författade boken om hennes far).
Därefter i arv.

Teckningen bör vara utförd i Varberg där Kreuger vistades fram till hösten 1896 då han flyttade till Bellmansgatan 24 på Södermalm i Stockholm.

År 1948 publicerades Kjell Boströms biografi "Nils Kreuger". Katalognumrets teckning gavs i samband med detta i gåva från konstnärens dotter, Bessie Kreuger, enligt påskrift a tergo: "Fil: Doktor Herr och Fru Kjell Boström. För den vackra och stilfulla Boken över min Faders arbeten ber jag här få framföra mitt hjärtliga tack: Hoppas denna lilla skiss passar och blir omtyckt. Bessie Kreuger".

Utropspris
2 000 SEK