Lennart Rodhe

(Sverige, 1916-2005)
Lennart Rodhe
(Sverige, 1916-2005)

LENNART RODHE, färglitografi, signerad Lennart Rodhe, daterad -47 och numrerad 212/250 med blyerts.

"Sågverket". Bildyta 38 x 61. Bladstorlek cirka 50 x 71 cm.

Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.

Proveniens

Förste antikvarien vid Riksantikvarieämbetet Ragnhild och intendenten vid Nationalmuseum Kjell Boströms samling.
Därefter i arv.

Färglitografin i fråga, beställd samt utgiven av Konstfrämjandet år 1947, baseras på målningen "Sågverket III" (såld på Bukowskis Moderna Höstauktion 2005). Thomas Millroth skriver i sin bok om Lennart Rodhe: "Det stora temat under hösten-vintern-våren 1946-1947 var Sågverket. Själva sågverket låg i Strömsberg i Uppland. Det var en arbetsplats fylld av buller, dramatik och rörelse. Sågarna gick så att det skakade i huset. Stockarna kom inrusande och tjöt då klingan klöv dem. Särskilt under vintern var arbetet hårt och då for stockarna hit och dit 'som vilda djur', som Lennart Rodhe formulerade det i ett föredrag i danska skolradion 1950. Rummet var som byggt för en effektfull konstnärlig tolkning. Det var långt och lågt och genom fönstren silade ljuset och lyste på arbetarna som hektiskt och koncentrerat passade på stockarna och rörde sig fram och åter. Men Lennart Rodhe var inte intresserad av någon naturalistisk återgivning. I de skisser han gjorde på platsen har arbetarna omvandlats till sina arbetsrörelser, rummet har byggts upp av ljus och skugga. Dessa kontraster och rörelser ville han organisera till en sammanhållen helhet, där både den starka dynamiken och det dramatiska spelet mellan ljuset och formerna återskapades - och då skulle detta bli en motsvarighet till den starka rörelse som de facto ägde rum, då stockarna kom inrusande, klövs och åter for ut. I de tre målningar i tempera han gjorde på temat har rummet förvandlats till en rörelse som inte går att hejda. Detta har han åstadkommit med hjälp av färgen. Samma färg har olika funktioner beroende på var den uppträder. Det gula i fönstret längst bort rör sig över bildytan för att i nästa sekund bli en reflex, som borde ligga långt fram i rummet. På så vis kan ögat följa alla färgerna och varje gång far blicken ut och in i rummet, men utan att Rodhe för denskull behövt slå hål på ytan med någon form av perspektiv. Han har själv förklarat: 'Jag har försökt måla ett sågverk med måleriets egna medel. När teckning och färg samarbetar och ger intryck av ständig rörelse, då blir det precis som i verkligheten, där ju också allting måste vara beroende av varann, för annars stannar arbetet'. Vidare kommenterade han sågverksarbetarnas hårda precisionsarbete ..'alla måste delta, ingen får vila'; detsamma kunde sägas om färgen och teckningen i 'Sågverket', han gjorde en bild av arbetet. År 1947 grundades Folkrörelsernas Konstfrämjande. Projektet fick snabbt stöd bland konstnärerna. Albin Amelin, Sven Erixson och Lennart Rodhe hörde till de första som gjorde litografier. Rodhe valde 'Sågverket' som motiv".

Konstnär

Utropspris
3 000 SEK