Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

NILS KREUGER, tusch samt blyerts på papper, 4 st, varav två monogramsignerade NK. Utförda 1898.

Förlagor, bl. a. till omslagsillustration "Ord och Bild, sjunde årgången, 1898". Varierande storlekar: 19 x 7,5 - 30 x 23,5 cm. Inskriberade: "n:o 49"; "n:o 60"; "n:o 91" samt "n:o 92".

Tre blad (varav två uppfodrade på papper) monterade i passepartout MEN utan glas och ram. Ett blad med knappnålsstora hål i hörnen. Vissa blad med ojämnt beskurna marginaler. Något gulnade. Ställvis smärre veck, fläckar samt ytsmuts.

Proveniens

Därefter i arv.

Magdalena Gram, 'Nils Kreuger: tecknare, grafiker och formgivare', artikel i "(red) Hans Henrik Brummer, "Nils Kreuger", 2004, jfr "Omslaget till Ord & Bild [...] Prins Eugens exemplar, Prins Eugens Waldemarsudde", avbildat i färg, sid 122.

Magdalena Gram skriver följande i sin artikel i "Nils Kreuger", 2004: "Konstnärernas bidrag till sekelskiftets konstindustriella reformrörelse märktes bland annat i omslag och dekorativa detaljer till den tidskriftsflora, som spred såväl idéerna som det nya formspråket. Rörelsen var internationell och Otto Eckmanns stiliserade vinjetter till den tyska tidskriften 'Pan', som startade 1895, kan jämföras med Arthur Sjögrens till 'Ord & Bild' i en fullt utbildad jugendlinje. Även Nils Kreuger kom att bidra till Karl Wåhlins tidskrift och hans dekorativa form präglade från och med 1898 omslag, pärmkomposition och försättspapper. Omslaget med de fyra nordiska riksvapnen, lyfta av ekstammar och omslingrade av eklöv under ett fladdrande språkband, levde vidare ända till 1953".

Utropspris
1 500 SEK