Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

NILS KREUGER, laverad pennteckning på papper, inskriberad "från Gréz sur Loing". A tergo signerad Nils Kreuger.

A tergo av konstnären daterad: "Omkr. 1884? Snarare 1883". Åsna med vagn, motiv från Grez-sur-Loing, Frankrike. Bildyta 10 x 6,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.

Proveniens

Därefter i arv.

Kåa Wennberg, "Strindberg i Grez", 2007, jfr Nils Kreugers "Kärran vid halmstacken" (utförd i Grez 1885), avbildad uppslag i färg, sid 40-41.

Utifrån konstnärens egenhändig påskrift a tergo synes Kreuger i efterhand haft svårt att exakt precisera vilket år teckningen ifråga var utförd. Det kan därför vara av intresse att jämföra med oljemålningen "Kärran vid halmstacken" (privat ägo) vilken är signerad N. Kreuger och daterad Grèz 1885. Ekipaget framför halmstacken i den målningen är nämligen näst intill identiskt med det som avbildas i föreliggande katalognummer.

Utropspris
3 000 SEK