Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

NILS KREUGER, tusch på papper, signerad NKrgr samt inskriberad n:o 153. Senare datering 1889 med blyerts.

"Bland franska bönder af August Strindberg", utkast till bokomslag. Bildyta 22,5 x 14,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.

Proveniens

Därefter i arv.

Magdalena Gram, 'Nils Kreuger: tecknare, grafiker och formgivare', artikel i "(red) Hans Henrik Brummer, "Nils Kreuger", 2004, omnämnd sid 128, jfr kat nr 101 ("Skiss till omslag till August Strindbergs Bland franska bönder", tusch 21,5 x 14 cm, Bonnierförlagens arkiv), avbildad sid 129.

År 1889 medverkade Nils Kreuger vid världsutställningen i Paris. I september samma år planerades utgivningen av Strindbergs reportagebok "Bland franska bönder"(1889). Magdalena Gram skriver följande i sin artikel i "Nils Kreuger", 2004: "Manuskriptet hade blivit liggande en tid hos förlaget och Strindberg, som var angelägen om utgivningen, erbjöd sig själv att illustrera: 'Skulle Ni vilja ha teckningar till skall jag göra sjelf typiska sådana i ett originellt manér och billiga, både landskap och figurer'. Albert Bonnier avböjde och uppdraget gick i stället till Kreuger. I ett brev till förläggaren den 10 oktober frågade Strindberg: 'Fordrar ej den boken ett illustreradt omslag?'. Ställd inför Kreugers första utkast skrev Strindberg till sin förläggare: 'Beder item att artisten håller sig till ämnet och icke ger luft åt subjektiva förnimmelser'.".

Kreuger fick således inkomma med ett nytt förslag vilket kommenterades av Albert Bonnier i korrespondens med Kreuger i slutet av oktober samma år: "Den lilla medaljongen med figuren uti är präktig och utmärkt stilig - men landskapet ovantill bör vara KRAFTIGARE - eljest gör det rakt ingen effekt på ett omslag. Det kan också gärna vara litet mer specifikt franskt och ett par figurer (t. ex. några tvätterskor vid bäcken eller några karlar hade ej skadat)". (Brev från Albert Bonnier till Nils Kreuger 21 oktober 1889, Bonniers förlagsarkiv, citerat i Magdalena Grams artikel).

Utifrån Bonniers kommentarer samt jämförelse med utkastet till omslag i Bonnierförlagens arkiv talar det mesta för att katalognumret är det av Bonnier refuserade andra förslaget.

Detta vidimeras ytterligare av den information som finns i Magdalena Grams artikel: "Bonnier anlade synpunkter även på titeltexten och hävdade, att författarens namn skulle göras större. [...] Några dagar senare skickade Kreuger ett nytt förslag. Teckningen var då 'kraftigare hållen' och överstycket ersatt av ett mera 'karaktäristiskt och med figurer, bönder återvändande från fältarbetet'. Även textningen hade gjorts kraftigare 'för att få mera sammanhang i det hela'. Detta förslag accepterades av Bonnier".

Utropspris
4 000 SEK