Ivan Tresoldi

(Italien, Född 1981)
Ivan Tresoldi
(Italien, Född 1981)

IVAN, streetartverk, målning på presenning, signerad och daterad -15. Säljes till förmån för Barncancerfonden Södra.

Målning utförd på HX-festivalen i Helsingborg 2015 till förmån för Barncancerformen Södra. 240 x 340 cm.

Ivan Tresoldi är poet och gatukonstnär, född 1981, främst känd för sina dikter och poetiska kompositioner. Genom sin italienska, samtida poesi, kritiserar han allt från det politiska klimatet i Italien till konflikten mellan Israel och Palestina. Han har även ställt sig kritisk de juridiska problem som rör den samtida bildkonsten, upphovsrätten. Ivans motiv kretsar kring typografi och poesi. Genom att använda sig av bokstäver, ofta Old English, skriver han politiska budskap i det offentliga rummet. De äldre gotiska bokstäverna, i kombination med ett ofta samhällskritiskt innehåll, skapar ett både iögonfallande och kraftfullt budskap. Ivans konst började dyka upp i Milano runt 2003. Tidningar, allmänhet och övrig media började då uppmärksamma hans konstverk. Han gjorde sin första separatutställning i Spazio Oberdan i Milano, 2009. En samlingsplats för den italienska vänstern. Tresoldi har sedan 2003 deltagit i hundratals samlingsutställningar över hela världen. / Fredrik Anthony

Bruksslitage. Har varit utomhus.

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
20 000 SEK