PAO och IVAN, streetartverk, målning på presenning, signerad och daterad -15.

Målning är utförd på HX-festivalen i Helsingborg 2015 till förmån för Barncancerformen Södra. 240 x 340 cm.

Ivan (f.1981) och Pao (f.1977) är två etablerade italienska konstnärer som arbetar med gatukonst. 2015 målade de två stora konstverk ideelt för att stödja cancerdrabbade barn. Skapandet av de 8 kvm stora målningarna fick stor uppmärksamhet och ställdes ut på evenemanget ”HX”, en tillställning för kultur, musik och idrott, vilket ägde rum i närheten av Hamnpaviljongen i Helsingborg.

PAO är gatukonstnär och är främst känd för sina färgglada kompositioner. Med sin konst ifrågasätter han staden och dess attribut. Han utforskar offentlig arkitektur och tar till vara outnyttjade platser i det allmänna utrymmet. Ett av hans mer kända och återkommande motiv är pingvinen, s.k. “Panettoni”. En glad figur som ofta återfinns på korta betongblock med rundad topp. Blocket av betong, som ska förhindra att bilar kör in på en enkelriktad gata, livas upp, men agerar samtidigt som en samhällskommentar: Stoppa bilarna, skydda naturen - pingviner kan inte finnas i södra Europa, någonting är skevt med klimatet. PAO har sina söta figurer över hela södra Europa, framförallt i Milano. En stor mängd pingviner, som tillsammans närmast blir till en arme. En arme pingviner, som på grund av klimatet plötsligt befinner sig på fel plats, vad händer då? / Fredrik Anthony

Smärre slitage. Har hängt utomhus.

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
20 000 SEK