Richard Hambleton

(USA, Född 1954)
Richard Hambleton
(USA, Född 1954)

RICHARD HAMBLETON, "Untitled", olja och plastfigurer på duk, signerad och daterad à tergo, -83.

"Untitled". 245 x 102 cm.

Titta närmare på plastfigurerna i denna målning. Titta närmare på formerna, hur de varierar, men ändå är samma. Den ofta slappa hållningen, armarna upp, armarna ned, benens vridning. Det är avbildningar av de markeringar som polisen brukar göra för att förstå hur den döda kroppen har legat i samband med ett brott. Avbildningar som bildar ett slags tecken, ett index, ett uttryck för den döda kroppen, men också en signal om att någonting obehaglig har ägt rum. Som en slags polisiär efterlämning, ett bevis för allmänheten att ta fasta på - här har det legat en död kropp.

Den här målningen är utförd 1983, den kan ses som en påminnelse om det politiska massmord som Hambleton önskade belysa och ifrågasätta i konstprojektet "Image Mass Murder". Ett konstnärligt projekt som lade grunden för hans kommande konstnärskap. I slutet av 70-talet, mellan 1976-79, iscensatte Hambleton brottsplatser där mord hade begåtts. Målade röda markeringar, efter döda kroppar på gatan och förflyttade deras geografiska position från det fattiga till det välbärgade området. En rekontextualisering av ett samhällsproblem, segregation. De många konstverken på gatorna i de "fina" områdena gjorde att han blev stämplad som "psykisk terrorist", och till och med hamnade på framsidan av en av San Francisco största dagstidningar. Denna serie med konstverk betitlade Hambleton "Image Mass Murder", något som också anknyter till den här specifika målningen som är ett viktigt verk i hans produktion.

Strax efter uppståndelsen från "Image Mass Murder" skapade Hambleton sin serie "Shadowman", i vilken han lät trycka upp 800 fotografiska bilder i verklig storlek av sig själv, en schablon av honom i kostym och galna ögon. Schablonen sattes upp i tio olika städer, både i USA och Canada. Plötsligt syntes en "psykisk terrorist" i gatuhörnen över nästan hela nordamerika.

Hambleton blev känd under början av 1980-talet som en del av konstscenen i New York, och befann sig då i kretsen kring Keith Haring, Andy Warhol och Jean-Michel Basquiat. Han har haft flertalet utställningar, ställt ut på Venedigbiennalen två gånger och är representerad vid Museum of Modern Art. Hambleton anses vara en av gatukonstens främsta föregångare och är tveklöst en viktigt inspiratör för många av dagens mest kända gatukonstnärer. / Fredrik Anthony

Sedvanligt ytslitage.

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Konstnär

Richard Hambleton är känd som en av gatukonstens föregångare. I slutet av 70-talet iscensatte han brottsplatser där mord hade begåtts. Målade röda markeringar efter döda kroppar på gatan och förflyttade brottsplatserna från fattiga områden till fina områden. En rekontextualisering som gjorde att han blev stämplad som en "psykisk terrorist". Han hamnade på framsidan av en av San Francisco största dagstidningar. Hambleton utgick ifrån uppmärksamheten som ökänd och tryckte upp 800 fotografiska bilder i verklig storlek av sig själv. Schablonerna av honom i kostym och galna ögon sattes sedan upp i tio olika städer, både i USA och Canada. Plötsligt syntes den psykiske terroristen i gatuhörn över hela nordamerika. Hambleton utvecklade detta projekt, vilket ledde fram till ”Shadowmen”, silluetter av smygande figurer som han satte upp i mörka gränder i New York. Hambleton blev känd under början av 1980-talet som en del av konstscenen i New York tillsammans med Keith Haring, Jean-Michel Basquiat och Andy Warhol. Hambleton har ställt ut på Venedigbiennalen två gånger och gjort uppmärksammade konstverk på Berlinmuren.

Utropspris
60 000 SEK