Shepard "Obey" Fairey

(USA, Född 1970)
Shepard "Obey" Fairey
(USA, Född 1970)

OBEY, Shepard Fairey & Ernesto Yerena, "Immigration reform now!" signerad offsetposter, daterad -09.

Poster, bladstrl: 81x60 cm. Den här postern är designad av konstnärerna Shepard Fairey och Ernesto Yerena. Serien utvecklades utifrån fotografier som togs under 1:a maj demonstrationen 2006, och kan idag ses som ett tidigt tecken på vad som var på väg att hända. Folket visade öppet och offentligt vad dom ansåg behövde förändras. Ingen lyssnade. Polariseringen tilltog. Många år senare ser vi resultatet. "Stop the raids", står det på den uppkavlade mössan som bärs av en man med knuten näve, som en symbol för handlingskraft, beslutsamhet och heder. Den andra handen håller en skylt på vilken vi läser "We are humans" ett otvetydigt budskap om att immigranter som kommer till Amerika förtjänar att bli behandlade som människor, utifrån de mänskliga rättigheterna. Och de mänskliga rättigheterna är universella, de gäller över hela världen, oavsett land, kultur eller andra omständigheter. De gäller för var och en, oavsett etnisk tillhörighet, hudfärg, kön, språk, religion, sexuell läggning, politisk uppfattning eller social ställning. Alla är födda fria. Alla har samma rättigheter. Denna poster handlar om statens ansvar gentemot individen. Denna poster handlar om USA, ett land som skapades av invandrare och som behöver invandring. / Fredrik Anthony

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
2 000 SEK