DUSTER .

(USA, Född 1963)
DUSTER .
(USA, Född 1963)

DUSTER, blandteknik/tusch, på papper.

Bildstrl. 14,5 x 20 cm.
Duster började måla under tidigt 70-tal. Och tillsammans med målaren Seen, Sin och Mad, grundade han målarkollektivet UA, United Artists. en konstnärsgrupp som snabbt fick ett rykte omkring sig för att göra ett oräkneligt antal fullskaliga tågmålningar. Om sin relation med Seen har Duster en gång sagt:
"I dunno. Me and Rich kind of went our separate ways. Not really much of a relationship ever since the train days were gone. It was kind of weird. It’s like this: imagine a bunch of surfers riding waves for years together and then one day, no more waves. What do you do? Sit on the beach and stare at the water? So I headed West and SEEN went to Paris. The godfather of graffiti…he can call himself whatever he wants. I wouldn’t want to piss off all those other egos if I was him, but correct me if i’m wrong; “they” call him the godfather … he does not call himself that? Who they are, I don’t know…

Duster har blivit känd för mycket, bland annat för att vara en av de första som bombade ned en hel tunnelbanevagn. Han har under senare år också ställt sig kritisk till kommersialiseringen av Graffiti i allmänhet, i synnerhet över fotoböcker och dokumentärer som gjordes under 1980-talets första hälft. Han förordar även den okända identiteten framför den kända, som en viktig del av kulturen.

Många av Dusters fristående verk idag är utförda på tunnelbanekartor från större städer, men han använder även andra kvarlämningar som relaterar till konstformen. Detta verk är ett bra exempel på det senare. Verket är utfört på ett gammalt sprayburkspapper, Rickel Spray Enamel.
Duster är idag representerad på the Metropolitan Museum of Art.

/ Fredrik Anthony

(Citat och info hämtad från Bowery Boogie, http://www.boweryboogie.com/2016/07/uncapped-back-train-yards-legendary-duster-ua/ , 2017-01-16, Kl 13.50)

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
5 000 SEK