ZHAO, "Ghost", schablon/silk screen, ur the chairman series, signerad och numrerad 16/100.

Bladstrl: 19,5 x 16 cm. Oramat blad. Bilden föreställer Ai Wei Wei.

Zhao är en autodidakt konstnär från Singapore som arbetar anonymt. Om "The Chairman Series", som denna bild tillhör, har konstnären sagt:

"i was inspired by how public offices have A3 photos of their leaders, gold framed to be worshipped and reminded that he is the highest high, watching over you. i believe, as a counter move, every art-loving home and office cubicle should hang a picture of Ai Weiwei as Chairman Mao, it should be an image made angrily, in a shoddy, made-in-china mass produced Warholian silkscreen way - a method of printmaking which is, coincidentally, the only way I know how to make prints. Serendipity? Sure, why not."

Bilden kan också tolkas som en parafrasering på OBEY och hans motiv med André the Giant, ett av de första projekten som skapades av OBEY, 1989. Obey är ett gatukonstprojekt som inkluderar en webbplats med en samling budskap/bilder, allt utformat som om vore det propaganda, men som saknar politiskt innehåll. Förgrundsfiguren är gatukonstnären Shepard Fairey. Och André the Giant var en fransk fribrottare som var 226 ½ cm lång och vägde mellan 170 och 250 kg, känd för sina bataljer med Hulk Hogan. The Giant kallades även "the Eighth Wonder of the World" på grund av sin massiva styrka och storlek. Han föddes med akromegali därför slutade aldrig hans kropp och organ att växa. Vilket även går att koppla till probjektet OBEY, som aldrig slutar växa. Ett gatukonstprojekt som inkluderar en webbplats med en samling budskap/bilder, allt utformat som om det vore propaganda. Den här bilden av Zhao är kongenial, och kan ses som en kommentar på OBEY-projektet - den ibland lite innehållslösa aktivismen.
/ Fredrik Anthony

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
2 000 SEK