BATES .

(Danmark, Född 1971)
BATES .
(Danmark, Född 1971)

BATES, skiss, tusch/penna, signerad och daterad - 13 a tergo.

Bladstrl. 16,5 x 29 cm. Oramad.
Bates är en av de mest framstående danska konstnärerna som arbetar med konstformen graffiti. Han tillhör den s.k. andra generationens danska graffitimålare. Bates började måla under tidigt 80-tal. Han var några år senare en av de mest aktiva konstnärerna på den danska scenen. Bates har idag utvecklat ett eget stilrent formspråk, influerad av de traditionella bokstavsformerna som utvecklades i New York under 1960/70-tal. Hans experimentlusta följer behagfullt nog sällan trender. Likt Duster (UA), och mfl., som utövar kulturen värnar Bates om sin anonymitet, att det mystiska är en viktig del av själva uttrycket. Bates har målat i graffiti i mer än 30 år och har haft över trettio separat- och grupputställningar. Bates, eller Greatbates som han också kallas, har idag över 149 K följare på Instagram vilket säger en del om hans popularitet.

Mjuka veck.

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
4 000 SEK