Donald Joseph "Dondi" White

(USA, 1961-1998)
Donald Joseph "Dondi" White
(USA, 1961-1998)

"DONDI", tags på vattenstämplat papper

"Tags" på papper. Bladstrl. 35x27 cm. Oramat blad. Att göra "tags" på papper är att rita "…for style´s sake", som den här typen av skisser beskrivs på sid 96 i boken "Style Master General - The Life of Graffiti Artist Dondi White", av Andrew "Zephyr" Witten & Michael White, HarperCollinsPublishers, 2001.

Dondi är en av de mest betydelsefulla konstnärerna för framväxten av graffitirörelsen.

Dondi, blev en del av konstnärsgruppen TOP Crew (The Odd Partners) 1977. 1978 bildade Dondi en ny konstnärsgrupp, vilken han gav namnet CIA (Crazy Inside Artists), där hans vän DURO också ingick.
Dondi dog 1988.

Slitage.

Jfr. med tags skrivna 1980 på sidan 96 och framåt: "Style Master General - The Life of Graffiti Artist Dondi White", av Andrew "Zephyr" Witten & Michael White,

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Konstnär

Dondi anses vara en förgrundsgestalt inom graffitirörelsen. Han föddes i Brooklyn som yngst utav 14 syskon, gick i katolsk skola, och började arbeta statligt. Vid sidan av sitt kontorsjobb började han intressera sig för grafitti. Och i mitten av 1970-talet tog hans målande fart på riktigt. Han taggade under pseudonymerna "NACO" och "DONDI", förfinade samtidigt sin stil och började bygga mer avancerade stycken och tecken. Han blev medlem av TOP Crew 1977 och året efter bildade Dondi sitt eget Crew, CIA, med konstnärerna DURO, Krasch, DOC och RASTA. Dondis måleri höll en hög stilistisk standard. Han var oerhört skicklig på uttrycka sig i en svårläslig Wildstyle, men önskade själv att fler än enbart de initierade skulle förstå vad han skrev. Konstverken utvecklades till läsbara bokstäver vilka sedan fick intrikata fyllningar och dekorativa element. Han författade med sina målningar egna berättelser möjliga för allmänheten att ta del av. Dondis mest kända verk var Children of the Grave del 1, 2 och 3, där tre hela vagnar i New Yorks tunnelbanesystem dekorerades under åren 1978-1980. Dondi var den första graffitikonstnären som hade soloutställning i både Nederländerna och Tyskland och betraktas idag som en legend.

Utropspris
6 000 SEK