RICHARD SEEN "

(USA, Född 1961)
RICHARD SEEN "
(USA, Född 1961)

"SEEN ", spray på duk, signerad och daterad 2007.

Bildstrl. 126x86 cm.

Seen räknas idag som en av de konstnärer som lagt grunden för graffitikulturen och betraktas som en av världens mest kända målare inom sin genre. Seen började måla vid 11 års ålder (1973), främst på tunnelbanetågen i New York. Och var en av frontfigurerna i Tony Silvers och Henry Chalfants film "Style wars" (1983).

I den här målningen ser vi början på hans namn S och E. Symbolen för "New York City Transit", tunnelbanan i New York, har fått ett uppsving och kallas här "Mad Transit Artist". Tunnelbanesystemet i New York har i sig varit högst bidragande till graffitins framväxt. Vi ser också en hyllning till UA Boys, United Artist, konstnärsgruppen, hans "Crew", vilket han startade tillsammans med Duster, Sin och Mad. Ett crew som snabbt fick ett rykte omkring sig för att göra en stor mängd fullskaliga tågmålningar.
/ Fredrik Anthony

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
30 000 SEK