DURO

(USA, Född 1958)
DURO
(USA, Född 1958)

DURO, "The news breaker himself", blandteknik på duk, signerad och daterad 2008.

Dukens storlek är 132x145 cm. Oramad.

Duro, eller Duro One, är en av portalgestalterna inom grafittirörelsen, som växte fram i New York under 60/70-talet. Av många anses hans tågmålningar vara något av det bästa som gjordes vid tiden. Han är barndomsvän med legenden Dondi och började måla tidigt. Duro är med i filmerna "Wild Stye" och ”Style Wars” och har deltagit i flertalet utställningar. Och apropå filmen Style Wars, det är Duro som gör den första tagen, när rösten säger: "They call themselves writers, because that's what they do, they write their names among other things.", det är då man ser hur Duro drar en vertikaltag på en pelare. Det är spännande, mystiskt och på flera sätt startskottet för att graffitin spred sig över världen. Duro pryder omslaget till boken, "Getting Up" av Craig Castleman. ( http://ehahnrarebooks.com/products/getting-up-by-castleman-craig )

Duro var medlem i konstnärsgruppen "TOP" tillsammans med Dondi, Mickey 729, Hurst, Sid, Flin, Dike, Sain, Jee 2 och andra. Alla bodde i East New York, Brooklyn. Tillsammans med Crash, Kel, Mare, Shy, Doze, Lady Pink och Daze bildade han sedan CIA, med vilka han började måla "all city", tåg inom hela New Yorks tunnelbanesystem.
/ Fredrik Anthony

Smärre slitage i kanter. Ena högra, övre kanten, hörnet har ojämnheter och en smärre, ca 1 cm, reva, som går in lite över färgpartiet.

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
15 000 SEK