DURO

(USA, Född 1958)
DURO
(USA, Född 1958)

DURO, "Protecting The Kingdom", blandteknik på duk, 2008, signerad.

Dukens storlek 160x203 cm. Oramad.

Den här målningen är en hyllning till CIA, Crazy Inside Artists, som enligt ett citat i målningen alltid är "Loaded and ready for battle"
Målningen är också en parafras, en vidareutveckling på Martha Coopers bild av DURO-DOZE-MARE139-SHA147-DAZE-PINK-CRASH när de hoppar från Amphiteatern på Manhattan. ( Se bild på sid 42-43 i Martha Cooper & Henry Chalfants bok, "Subway Art", éditions Thames & Hudson, från 1984, och i
Martha Cooper & Henry Chalfant, "Subway Art 25th anniversary edition", éditions Thames & Hudson, 2009, på sid 106-107).

Smärre slitage i kanter. Har varit rullad.

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
20 000 SEK