FUZZ ONE

(USA, Född 1962)
FUZZ ONE
(USA, Född 1962)

FUZZ ONE, pigment print, signerad och daterad a tergo, 1.9.11.

Bladstrl. 28x43 cm. Oramad.

Fuzz, eller Fuzz One, började måla under tidigt 70-tal. Bland flera konstnärsgrupper ingår han i "FAL" och "THE EBONY DUKES", vilket han också har signerat bakpå detta konstverk. Bilden är en minneshyllning över hans liv, livet som graffitimålare. Ett liv om vilket Fuzz har sagt: “Somebody told me a story once, that when they stop making spray cans that’s when I’ll die. So... I always thought about that! When I came into this world (on March 1, 1962), if I could only have known then, what I know now!” FUZZ ONE. Bilden föreställer en tunnelbanevagn signerad "Mafia", en annan konstnärsgrupp där han var medlem. I bilden ser vi också en gravsten över hans mamma, "MOM 707".
/ Fredrik Anthony

(http://subwayoutlaws.com/Interviews/FUZZONE%20INTERVIEW.htm , info hämtad 2017-01-23)

Mjuka veck. Veck, intryckningar i yttre kanter. Ojämneter.

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
4 000 SEK