TAKI 183

(USA, Född 1956)
TAKI 183
(USA, Född 1956)

TAKI 183, screentryck, signerad och numrerad 103/183.

Bladstrl. 60x46 cm. Oramad.
TAKI 183, New Yorks första klottrare som skrev sin "tag", drog sin signatur över hela staden, "All-City". TAKI 183 är en förkortning på hans namn, och 183 postnumret för Washington Heights, där han bodde. TAKI 183 inspirerades av Julio 204 som också använde en deskriptiv signatur, innehållandes namn och geografisk härkomst. Men konstnären Julio 204 drog bara inom sitt eget område, och inte över hela New York. TAKI 183 var överallt, bombade på allt, väggar, dörrar, postlådor, tågstationer, bussar, tunnelbanevagnar.

TAKI 183 var aktiv under 60- och 70-talet. The New York Times uppmärksammade honom 21:a juli 1971. Och i den här artikeln blir det tydligt att han influerade många ungdomar att börja klottra. TAKI 183 säger någonting väldigt betydelsefullt i artikeln, nämligen att han inte klottrar för att bli känd, inte heller är det för att få tjejer, han klottrar för sig själv, för sin egen skull: "You do it for your self. You don´t go after it to be elected president".

(http://taki183.net/_pdf/taki_183_nytimes.pdf , info hämtad 2017-01.23).

/ Fredrik Anthony

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
4 000 SEK