Buff Monster

(USA, Född 1974)
Buff Monster
(USA, Född 1974)

BUFF MONSTER, sprayburk/skulptur, signerad och daterad 2006 à tergo.

Moterad i ram. Sprayburkens höjd 17 cm.

Buff Monster, konstnär, bor och arbetar i New York, har arbetat med gatukonst sedan slutet av 90-talet. Över tid har detta utvecklats till ett konstnärskap influerat av heavy metal, glass, popkonst, Japansk kultur och graffiti. Hans monumentalmålningar finns över hela världen, han har sålts på gallerier och visats på flera museer. Bland några kan nämnas, Corey Helford Gallery, i Culver City, Helen Lindhurst Fine Art Gallery, Los Angeles, Bristols City Museum, Bristol och Honulu Museum of Art, Hawai. Nu senast, 2016, ställde Buff Monster ut på Galo Art Gallery i Turin, Italien. Buff Monster gör många reproduktioner, men har gjort få unika samlarobjekt. Det här specifika verket, en bemålad sprayburk, tillhör ett av hans tidiga verk.
Buffmonster har fått konstnärliga uppdrag av några av världens största varumärken: Disney, Converse, Hello Kitty, Samsung, Nike, Coca-Cola och andra. En karriär som också fick drag hjälp av hans medverkan i Banksys Oscarsnominerade dokumentär: Exit Through the Gift Shop, från 2010. Hans popularitet på social medier är enorm: nästan 700 K följare på Facebook, mer än 131 K följare på Instagram och på Twitter mer än 18 K följare.

Ingår i temaauktionen Urban Art E 141.

Utropspris
6 000 SEK