Madeleine Pyk – en samling F769

Dissey Nakano

(Sverige, Född 1967)
Dissey Nakano
(Sverige, Född 1967)

DISEY, spray på duk, signerad och daterad 2013.

26x43 cm.

Jacob Kimvall, konstvetare och tidigare ansvarig utgivare för graffititidskriften Underground Productions beskriver Diseys samtida konst som spännande, grafisk och formstark:
" –Disey var en renässansfurste som bestämde vad som var bra och dåligt. Han var kaxig som person och i sina målningar, som har en resning, grace och integritet. Men han var absolut inte oinskränkt. I varje förort fanns någon som sade att ”jag vet en som är bättre än Disey”, men alla mätte sig ändå mot honom..."

Ülkü Holago beskriver honom vidare:

"Med sitt smeknamn, det han också skrev som graffitimålare under den senare hälften av 1980-talet, blev han en Stockholmsprofil. För en bredare allmänhet kanske mest genom sin roll i Staffan Hildebrands kultförklarade ungdomsfilm Stockholmsnatt från 1987. Men i sin närmaste krets – inom stans hip hop-sväng med Sergels torg och Kungsträdgården som nav – vägde Diseys och hans parhäst Ziggys ord enormt tungt.

(Citaten hämtade från en artikel skriven av Ülkü Holago, SVD, 26:e april, 2008.)

Galleri Memento, 2013.

Ingår i temaauktionen Urban Art E 141.

Utropspris
6 000 SEK