Gouge

(Sverige, Född 1977)
Gouge
(Sverige, Född 1977)

GOUGE, blandteknik på papper, signerad och daterad 2016.

"Bobby". Bladstrl. 100x70 cm.

”Gouge” är en svensk konstnär som arbetar med graffiti, måleri, spray och tusch. Han är utbildad vid Konstfack i Stockholm, MFA 2006, och vid Art Center College, Los Angeles, 2005. Gouge verk utgörs främst av porträtt och textpartier i offentliga utrymmen. Hans konst intresserar sig för människor på gatan, ofta marginaliserade grupper som sällan ges utrymme i media. Genom att kombinera självbiografiska erfarenheter med ett stort intresse för science fiction visualiserar Gouge en social kritik.

Gouge använder sig av karikatyren som konstnärlig metod. Och likt en av de första inom den västerländska konsthistorien som tilltalades av karikatyrens intellektuella utmaningar, Leonardo Da Vinci, så tillhandahåller Gouge nya perspektiv. Han utmanar vår logiska uppfattning om fysionomi och den undermedvetna föreställningen om galenskap, hysteri och mardrömmar. Men tillskillnad från den traditionella idén om karikatyren, där en person ofta framställs på ett överdrivet sätt för att framkalla en skrattretande effekt, så intar betraktaren i Gouge måleri en närmast underdånig position.

De överdrivna och groteska bilderna innehåller en särskild estetik som omformar och reproducerar verkligheten så som vi känner igen den. Men inte för att nedvärdera, utan för att upphöja och ge utrymme åt det som sällan synliggörs. Något som inte minst märks i ett av hans projekt under Art Laboration Festival i samarbete med Ringöns konsthall, 2016. Gouge har här gjort en serie porträtt med utgångspunkt i de överlevande från branden 1998 på Backaplan, Hisingen. Ett konceptuellt verk som i sin helhet berör ungas relation till elden som det farliga, det förbjudna, samtidigt som det på ett djupare plan handlar om att vara anhörig och kämpa för överlevnad. ”Bobby” är ett av dessa monumentala porträtt, som Gouge även har målat i mindre storlek.

Artistnamnet och pseudonymen Gouge har flera betydelser. Men kanske främst för det tankarna till kampsporten Gouging som var vanlig i USA omkring förra sekelskiftet. En brutal stil som gav vinst när du stack ut din motståndares öga. Vilket kan tolkas som en ironisk parafrasering på Ernst Gombrich uttryck ”Its in the eye of the beholder”.

Gouge har målat graffiti sedan tidigt 1990-tal. Han är idag medlem i konstnärsgruppen "CAS", ett av de största och kanske mest aktiva graffitikollektiven i Sverige. Gouge utsågs 2013 till Sveriges bästa graffitimålare. Han har varit delaktig i skapandet av det kollektiva verket OMSTart, Slussen, 2015, där hans målningar särskilt uppmärksammades av SVT och K-special. Han har gjort konstnärliga uppdrag åt Botkyrka kommun, Örebro kommun, Ljusterö kommun, Stockholms Stad, och har samarbetat konstnärligt med Göteborgs Operan och tecknaren Rocky. Hans konst finns idag upptagen i ett tiotal böcker. Utställningar i urval: Sthlm Underground 2002, Eksjö Museum 2003, Tokyo Style in Stockholm 2004, Riksarkivet och svensk Museitjänst 2006, Väsby Konsthall 2007, Grand Antiques, Nordiska Museet 2008, Gnesta konsthall 2010, Montana Gallery Barcelona 2010, Mångkulturellt Centrum Fittja, 2014, UMAMI art, Stockholm 2016.
/ Fredrik Anthony

Ringöns Konsthall, 2016 (Som monumentalt verk).

Ingår i temaauktionen Urban Art E 141.

Utropspris
8 000 SEK

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

46. Rolex, Submariner, ca 2005.
Utropspris
90 000 - 120 000 SEK
Budhistorik
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
81 000

ditt bud
Aktuellt bud:
90 000 SEK