HELLO BANANA

(Sverige)
HELLO BANANA
(Sverige)

HELLO BANANA, "Imagination Life", stencil/spray, 2016, signerad och daterad.

36x46 cm.
Hello Banana är en Stockholmsbaserad konstnär som arbetar med gatukonst. Hennes identitet är okänd, men hennes verk syns allt oftare, och hon är värd att uppmärksamma. Hennes konst inkorporerar pop-konst, abstraktion och graffiti. Hennes lekfulla skildringar, och kritiska tolkningar av omvärlden, är ofta underfundiga. Det finns en slags andlighet i hennes bilder, vare sig om det är en knuten näve eller stadsmiljöer i förgrunden till naturen. Detta motiv kommer troligen från hennes senaste projekt "Caged City". En bild, närmast som ur en sagobok, djungel, storstad, var hör fågeln hemma? Det senaste året har Hello Banana haft utställningar i Athen och Berlin, samt flera utställningar i Stockholm, nu senast på Affordable Art Fair.

Ingår i temaauktion Urban Art E141.

Utropspris
3 000 SEK