Sweet Toof

(Storbritannien, Född 1972)
Sweet Toof
(Storbritannien, Född 1972)

SWEET TOOF, "Duet", olja på duk, 2009, signerad a tergo.

Sweet Toof är en konstnär som arbetar med gatukonst. Han är född 1972 utbildad på Royal Academy of Art in London och är en av de mer kända gatukonstnärerna från England. Hans främsta igenkänningstecken är visualiseringen av mun, tänder och tandkött. En säregen estetik, förvrängd, humor och horror. Munnen för tankarna till de döda, liksom till 1600-talet, Nordeuropa, Vanitas-motiv och påminner oss om förgängligheten och den ständiga fåfängan. Figurerna med sina stora munnar kan läsas som ett sätt att hedra döden, men också som ett sätt att hedra livet.

Den här personliga målningen heter "Duet". Kanske är det en reflektion över äktenskapet, att sitta i samma båt. Utifrån detaljerna kan det också handla om svårigheten att förena livets vardagligheter med ett konstnärskap. Rolla väggar, måla munnar, natt efter natt, i varje gatuhörn.

Sweet Toof har haft flera utställningar bland flera kan nämnas: "Dead Letter Playground" på Leo Kesting Gallery i New York (2010), "Projekt Amsterdam Street Art "(ASA All Stars) på Go Gallery i Amsterdam (2011), och" Dark House "på Factory Flesh i New York (2011). Och 2010/2011 blev Sweet Toof utvald att representera London för Cirque du Soleil "Safewalls" Art Project 2011. Sweet Toof finns idag upptagen i Victoria and Albert Museums samling.

Ingår i temaauktionen Urban Art E 141.

Utropspris
60 000 SEK