Madeleine Pyk – en samling F769

BRUDKRONA, Alton, Falköping, 1957,

Förgyllt silver. Genombruten form, med 5 kronspetsar form av liljekonvaljer. Dekor av hängande hjärtan, fasettslipade blå stenar. Höjd 8 cm, diameter totalt ca 7,5 cm. Vikt ca 60 gram.

Slitage.

Utropspris
2 000 SEK