TOMTE, NK 2016, JoAnn Tan Studio.

Rund glad tomte. Monterad på träsockel. Frigolit, ullgarn, trä, filt samt plast. Höjd ca 50 cm.

Detta föremål visas fram till och med den 15 januari i Ljusgården på Nordiska Kompaniet Hamngatan 18 Stockholm. Från och med den 17 januari finns föremålet på Bukowskis, Västberga allé 3 där även utlämning sker.

Smärre slitage.

Proveniens

Nordiska Kompaniets julskyltning 2016.

Föremålet i denna auktion har ingått i NKs julskyltning 2016 och är ej avsett för vidare kommersiellt utställningssyfte.
Intäkterna från auktionen skänks oavkortat till Rädda Barnen.

Utropspris
1 500 SEK