TEKANNA, KANNA, samt VAS, majolika, Rörstrand och Gustavsberg, omkring sekelskiftet 1900.

Tekanna samt kanna med polykrom dekor i relief. Vas med pousserad rosranka i rosa mot brungul fond. Höjd ca 14 - 27 cm.

Slitage. Krackelyr. Nagg. Dekorbortfall. Lagningar.

Utropspris
1 500 SEK