PRAKTURNA med PIEDESTAL, majolika, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900.

Piedestal i form av kolonn klädd med slingor av lagerblad och festonger. På brunglaserad sockel med maskaroner. Brunglaserad abakus med dekor av äggstav. Urna med rik dekor av vingprydda figurer, kartuscher, festonger och lejonmaskaroner mot ljus fond. Uppsvängda hänklar med dekor av hornprydda mansfigurer. Höjd 118+ 60 cm.

Bruksslitage. Krackelyrer, ställvis med missfärgningar. Mindre nagg.

Utropspris
10 000 SEK