JARDINIERER, 2 st, majolika, Rörstrand, sent 1800-tal.

Nyrenässans. Polykroma med reliefdekor av fåglar med utbredda vingar, bårder och akantusblad. Längd 42 cm.

Slitage, ställvis hårdare. Krackelyr. Tillverkningsdefekter. Den ena med lagad fot. Sprickor.

Utropspris
3 000 SEK