Vilhelm Bjerke-Petersen

(Danmark, 1909-1957)
Vilhelm Bjerke-Petersen
(Danmark, 1909-1957)

BREV, 2 st samt BREVKORT till GAN (Gösta Adrian-Nilsson) från bl.a. Vilhelm Bjerke-Petersen samt Edvin Ganborg.

Brevkort från intendenten vid Nationalmuseum, Stockholm, Gregor Paulsson adresserat: "Monsieur G. Adrian-Nilsson Hôtel de Luxembourg Rue Joseph Bara Paris" samt poststämplat 6.9.(19)20. Innehåll: "En person som vill vara okänd har avsänt 500 fr. till Din gamla adress, Din adressförändring hann ej meddelas honom förrän [?otydligt] var sänt. Ditt brev med nya adressen har nämligen förkommit. Jag har nu fått den av Hoppe. Hälsa Léger. Din Gregor Paulsson. Nationalmuseum 6/9 20". Cirka 9 x 14 cm; brev från Edvin Ganborg (Andersson) daterat "Norrköping den 31/5 1927" vilket omnämner en utställning av GANs konst i Norrköping där följande verk var utställda: "Gatuhörnet", "Skeppsbrott", "Seglats" samt "Folkvisa". Brevskrivaren bjuder även in konstnären att besöka hans hem i Norrköping: "Att du är välkommen behöver jag nog ej tala om. [...] häls från mig och de mina. Ungarna säger, skriv att han är välkom de ä nyfikna må du tro. Allså välkommen. Din vän Edvin". Ett dubbelvikt ark om totalt två handskrivna sidor. Cirka 28 x 21 cm; brev från Vilhelm Bjerke-Petersen med avsändaradress samt datering: "höjbroplads 15 3tr. köbenhavn k. 8-1-(19)35". I brevet vilket är ställt till "hr. gösta adrian-nilsson" ger brevskrivaren bl.a. uttryck för sina förhoppningar att GAN kan komma till en utställning av surrealistisk konst i Köpenhamn samma år: "jeg er ogsaa sikker ppa den vil interesserer dem, i det den franske afdeling bliver meget fin med alle de bedste surrealister, heriblandt dali, max ernst, hans arp, [?otydligt], klee, man ray og mange andre i alt 34 arbejder - skulptur af giacometti og arp". Ett flera gånger vikt ark om totalt två handskrivna sidor. Cirka 21 x 34 cm.

Vikveck. Reva/Revor. Hanteringsveck. Gulnad.

Proveniens

Därefter i arv.

Visas på Arsenalsgatan 2.

Utropspris
2 000 SEK