Nils Wedel

(Sverige, 1897-1967)
Nils Wedel
(Sverige, 1897-1967)

BREV från makarna Wedel och Liepe till GAN (Gösta Adrian-Nilsson) i Stockholm, daterat Malmö den 1 april 1935.

Kuvert adresserat till "Konstnären Gösta Adrian Nilsson Bastugatan 25 Stockholm" samt poststämplat 1.4.(19)35 medföljer. Ett dubbelvikt ark om totalt två handskrivna sidor. Födelsedagshälsning till Gösta Adrian-Nilsson från vännerna konsul Gunnar Liepe med maka Lena samt konstnärskollegorna Nils och Alice Wedel. Innehåll: "Käre Gösta! De allra varmaste lyckönskningar på födelsedagen! Det hade varit roligt att fira den tillsammans som förra året. Alice och Nisse äro här i kväll, så det är bara festföremålet som fattas. Vi ha beslutat att skriva en samfälld och enkel hyllning till Dig. Det är roligt att höra om hur Alice och Nisse haft det i Stockholm. Tack för hälsningarna! Jag kommer nog till Stockholm någon gång i vår när Eva och Ann-Mari kommer hem igen och hoppas då få råka dig. Nu kommer Alice. Måste tala om den sista nyheten att Fredrik kan gå. / Detta här är från Lena[understruket] och nu fortsätter jag Alice. Käre Gösta! Nu måste jag också av hjärtats grund sända Dig en riktig hejarefödelsedagshälsning - mycket mycket[understruket] synd att Du ej är här hos alla älskande hjärtan men som Du ser tänka[understruket] vi kolossalt på Dig och tusen lyckönskningar på livets stig från din trogna Alice. / De varmaste önskningar att Din 'Jahresvexel' också skall medföra en inväxling på lyckliga spår sänder Din tillgivne Gunnar (genom Sthlms-kontoret får Du också en annan hälsning från mig, i en form som möjliggör fritt val av present). / Hej Broder detta är hastverk förstår Du. Hej Nisse". Cirka 26,5 x 20,5 cm.

Vikveck. Mjuka hanteringsveck. Reva/Revor. Smärre fläckar.

Proveniens

Därefter i arv.

Visas på Arsenalsgatan 2.

Detta brev vilket skrevs som en födelsedagshälsning till GAN (född 2 april 1884) får en sorgsam efterklang om man som läsare känner till det faktum att en av brevskrivarna avled, påfallande ung, några månader senare. Söndagen 15/12 1935 fanns nämligen följande notis införd i Dagens Nyheter: "I torsdags avled i sitt hem i Malmö fru Lena Liepe, f. Sundelius, 24 år gammal. Närmast sörjande äro make, konsul Gunnar Liepe, och en liten son".

Formgivare

Nils Wedel var en svensk bildkonstnär och konsthantverkare född i Göteborg. Wedel studerade i Göteborg, i Paris för Fernand Léger och på Académie Moderne för fauvisten Emile Othon Friesz. Han var lärare vid Slöjdföreningens skola i Göteborg. Wedel är främst känd för sina färgstarka abstrakta kompositioner utförda i en av honom uppfunnen vaxmålningsteknik kallad navax.

Utropspris
1 500 SEK