891531

AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN

Skulpturgrupp, 7 delar, Signerade och fem daterade 1918.

"Auktion" ("Ropar-Olle" samt 6 figurer). Samtliga stämpelsignerade Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn. Fem även signerade Axel Peterson och daterade 1918. Snidat samt delvis bemålat trä. Höjd 27,5 - 43 cm.

Konditionsrapport

Ytsmuts, obetydliga sprickor, smärre skrapmärken, ett par mindre fläckar, en lagning. God kondition.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lisa Gartz

Lisa Gartz
Chef konstavdelningen, specialist skulptur och äldre konst

+46 8-614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

SE-

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    10430957 bukobject
    • 10430957 thumb
    • 10430966 thumb
    • 10430965 thumb
    • 10430964 thumb
    • 10430962 thumb
    • 10430961 thumb
    • 10430963 thumb
    • 10430959 thumb
    • 10430960 thumb
    • 10430958 thumb
    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss