Axel Petersson Döderhultarn

(Sverige, 1868-1925)
Axel Petersson Döderhultarn
(Sverige, 1868-1925)

AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, Skulpturgrupp, 7 delar, Signerade och fem daterade 1918.

"Auktion" ("Ropar-Olle" samt 6 figurer). Samtliga stämpelsignerade Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn. Fem även signerade Axel Peterson och daterade 1918. Snidat samt delvis bemålat trä. Höjd 27,5 - 43 cm.

Ytsmuts, obetydliga sprickor, smärre skrapmärken, ett par mindre fläckar, en lagning. God kondition.

Utropspris
40 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93