AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, Skulpturgrupp, 7 delar, Signerade och fem daterade 1918.
"Auktion" ("Ropar-Olle" samt 6 figurer). Samtliga stämpelsignerade Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn. Fem även signerade Axel Peterson och daterade 1918. Snidat samt delvis bemålat trä. Höjd 27,5 - 43 cm.
Ytsmuts, obetydliga sprickor, smärre skrapmärken, ett par mindre fläckar, en lagning. God kondition.