Madeleine Pyk – en samling F769

Carl Gustaf Pilo

(Sverige, 1712-1792)
Carl Gustaf Pilo
(Sverige, 1712-1792)

CARL GUSTAF PILO, hans ateljé, olja på duk

Kung Fredrik V (1723-1766) Uppfodrad duk 147 x 111,5 cm. Förgylld och bronserad ram.

Uppfodrad duk. Krackelyr. Ytsmuts. Gulnad fernissa. Skrapmärken längs ramkant. Synliga spår efter skarvad duk med synliga retuscher. Strödda retuscher.

Införselmoms

Konstnär

Utropspris
125 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89