Kan inte nå servern
46
842086

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Christer Strömholm
(Sverige, 1918-2002)

CHRISTER STRÖMHOLM, Gelatinsilverfotografi signerad CHR med fingeravtryck a tergo.

"Den spanska flickan, Barcelona 1959". Bildyta 44 x 34,5 cm.
Certifikat utfärdat 2007 av Christer Strömholm Estate medföljer.

Skarpt veck i nedre högra hörnet, i marginalen utanför bildytan.
Hanteringsveck i marginalen på höger sida.
1 retusch i flickans hår på höger sida, ca 2 cm lång.
Bildytan är i god kondition.

Proveniens

Galleri Final, Malmö.

Utställningar

Centre Cultural de la Fundació ”la Caixa”, Lleida, ”Christer Strömholm”, 2001, Vandringsutställning som startade i Lleida, Spanien – Santa Cruz de Teneriffa,
– Ciudad Real – Ourense, Malaga, och 2002 i Murcia och Palma de Mallorca.
Septembre de la Photo, Nice, “La photographie suédoise”, september 2002.
Arbetets Museum, Norrköping, ”On verra bien”, 10 maj - 31 augusti 2003.
Malmö Konsthall, ”On verra bien”, 30 november 2002 - 19 januari 2003.
Stenersenmuseet, Oslo, ”On verra bien”, 15 januari – 18 april 2004.
Galleri Final, Malmö, "Enfants Terribles", 3 – 25 mars 2007.

Litteratur

Anders Jonason & Christer Strömholm, "Konsten att vara där", 1991, avbildad helsida sid 90.
Lars Hall & Gunilla Knape (red.), "Imprints by Christer Strömholm - CHR", 1998, avbildad helsida sid 29.
Centro de la Imagen Mexico City, ”Nueve segundos de mi vida”, 1999, avbildad sid 13.
Fundació La Caixa Barcelona i samarbete med Hasselblad center och Bildverksamheten Strömholm,”Christer Strömholm”, 2001, utställningskatalog för vandringsutställning i Spanien, avbildad sid 58.
Joakim & Jakob Strömholm, "Christer Strömholm 1918-2002, On verra bien", 2002, avbildad helsida sid 107.
Galleri Final och Bildverksamheten Strömholm, “Enfants Terribles”, 2007, utställningskatalog, avbildad sid 25.
Joakim Strömholm & Patric Leo (red.), "Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, avbildad helsida sid 195.

Övrig information

OBS! Föremålet visas på Arsenalsgatan 2 mellan 21-25 mars. Uthämtning av föremål sker på adress Västberga allé 3.

Konstnär

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.

Läs mer