Johan Gustaf Sandberg

(Sverige, 1782-1854)
Johan Gustaf Sandberg
(Sverige, 1782-1854)

JOHAN GUSTAF SANDBERG, olja på duk, signerad och daterad 1825

Robert Fredrik von Kræmer (1791-1880) i Andra gardesregementets uniform med Kungliga Svärdsorden på bröstet. 71 x 59 cm.

Krackelyr.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 444. (SPA 1924:2983).

I detta eleganta officersporträtt ser vi den då drygt 34-årige Robert Fredrik von Kræmer (1791-1880) i Andra gardesregementets uniform med Kungliga Svärdsorden på bröstet. Robert Fredrik von Kræmer föddes 20 augusti 1791 på Gammelgård i Lampis socken, Tavastehus län, Finland och avled i Uppsala 25 maj 1880. Hans levnad kom således att spänna över en period av stora omvälvningar i det svenska samhället från den gustavianska eran fram till unionstiden. Efter en framgångsrik militär karriär i yngre år där han bland annat, som bataljonsadjutant, medföljde Andra gardesregementet på 1813-14 års fälttåg i Tyskland, Danmark och Norge utnämndes Kræmer till major i generalstaben samt chef för 4:e infanteridivisionens stab år 1826.

Därefter övergick Kræmer till en karriär som civil ämbetsman i och med utnämningen till landshövding i Uppsala län år 1830.
Under detta senare skede av livet tilldelades Kræmer det synnerligen ovanligt förekommande briljanterade riddartecknet av Kungliga Svärdsorden (1834) samt upphöjdes till friherre (1837). Kræmer var ledamot av Krigsvetenskapsakademien (1828) och hedersledamot av Lantbruksakademien (1844).

Friherre Robert Fredrik von Kræmer ligger begravd på Uppsala gamla kyrkogård.
För ytterligare information se under Olof Södermarks porträtt av Kræmer som landshövding i Uppsala län (889784).

Konstnär

Johan Gustaf Sandberg var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm. Sandberg och hans konstnärskollegor var missnöjda med akademiens undervisning och startade därför ”Sällskapet för konststudium” år 1814 samt en privat övningsskola där det var tillåtet att teckna efter nakenmodell vilket ej förekom vid akademien. Motviljan mot akademien ledde fram till bildandet av det ”Götiska förbundet” 1817 vars utställningar Sandberg deltog i. Senare var Sandberg dock professor och direktör vid akademien. Han var påverkad av den götiska riktningen och målade åtskilliga arbeten med motiv ur nordisk mytologi och svensk historia. Sandberg fortsatte i sitt skapande traditionen som bland annat Elias Martin och Pehr Hilleström inrättat med gustavianska folklivsskildringar och götiska motiv. Bland Sandbergs främsta verk märks kalkmålningar föreställande Gustav Vasa i Uppsala domkyrka.

Utropspris
25 000 SEK