Kan inte nå servern

Lotta Antonsson

(Sverige, Född 1963)
Lotta Antonsson
(Sverige, Född 1963)

LOTTA ANTONSSON, kristyr på papper, ej signerad, numrerad 1/5 och daterad 1994 på etikett a tergo.

"Treat me right". 29 x 27,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Tre, Stockholm.

Övrig information

Lotta Antonsson tillhör den grupp av fotografer som var med och förändrade konstscenen i Sverige under 1990-talet. De utvecklade det dokumentära fotografiet mot ett konceptuellt och idébaserat arbetssätt och använde kameran som ett av många konstnärliga redskap för att undersöka bland annat könsroller och maktstrukturer i samhället.
Antonsson var representerad på den legendariska utställningen ”Lika Med” på Moderna Museet 1991. Då inspirerades hon av amerikansk feministisk konst, till exempel Cindy Shermans lek med identiteter och Barbara Krugers aforismer. Antonsson slog igenom med sina verk baserade på bilder tagna från 1950- och 60-talets populärkultur i kombination med hårda politiska statements, en kritisk hållning till bilden som medium och massmediernas manipulerade verklighet. Flera sådana verk ingår nu i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm.
I en intervju med Niclas Östlind berättar Lotta Antonsson mer om sin produktion under tidigt 1990-tal samt sina verk i kristyr som hon presenterade tillsammans med stora bilder föreställande kvinnor iförda olika djurmasker.
"Bilderna [djurporträtten] är ett slags freak show. Jag presenterade dem tillsammans med teckningar som var gjorda med glasyr och det var texter från olika sånger som handlar om att vilja bli älskad, att vilja bli sedd, sockersött, som kontrast. Den kontrasten var intressant för mig."
Källa: Niclas Östlind (red), ”Tre fotografer. Tre tendenser”, 2012, sid 110.

Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
2 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice